Home Events Cum poți urmări decernarea Premiilor Oscar 2021 și lista completă a nominalizărilor

Cum poți urmări decernarea Premiilor Oscar 2021 și lista completă a nominalizărilor

10 min read

În luna februarie, covorul roșu ar fi trebuit să fie pășit de unele dintre cele mai renumite embleme ale showbiz-ului hollywoodian și nu numai. Din nefericire, situația fără precedent pe care o traversăm a condus la reprogramarea celei de-a 93-a gală a Premiilor Oscar de anul acesta, astfel că organizatorii nu s-au lăsat mai prejos și au luat măsurile necesare, încât ceremonia să se desfășoare și în 2021, în condiții optime de siguranță sanitară, așa cum se obișnuiește în fiecare an.

Sursă foto: Shutterstock

Printre nominalizările la Premiile Oscar 2021 se regăsește și documentarul realizat de Alexandru Nanau, „colectiv”, care urmărește investigațiile jurnaliștilor de la Gazeta Sporturilor despre corupția din sistemul de sănătate românesc ce a cauzat un adevărat dezastru. „colectiv” este nominalizat la două dintre categorii, atât la secțiunea Cel mai bun documentar, cât și la secțiunea Cel mai bun film internațional.

Este o victorie a jurnalismului de investigație și a avertizorilor de integritate, a acestor câini de pază ai societății noastre, care dovedesc că se poate cere socoteală autoritătilor corupte și incompetente. Mai mult decât atât, colectiv este un tribut cinematografic adus victimelor și supraviețuitorilor care au avut curajul să ne lase să pătrundem în viata lor privată!”, a declarat Alexander despre nominalizarea la Oscar, potrivit G4Media.ro.

În România, decernarea Premiilor Oscar 2021 va fi transmisă live în dimineața zilei de 26 aprilie, începând cu orele 03:00, pe Voyo.ro, dacă îți dorești să urmărești momentele glorioase în timp real, de la Los Angeles. Gala va fi difuzată simultan și la televizor, pe PRO CINEMA.

Priyanka Chopra Jonas și Nick Jonas au anunțat nominalizările la Oscar printr-o transmisiune live, la nivel global, iar lista completă este disponibilă chiar aici:

Cel mai bun film:
  1. “The Father”,
  2. “Judas and the Black Messiah”,
  3. “Mank”,
  4. “Minari”,
  5. “Nomadland”,
  6. “Promising Young Woman”,
  7. “Sound of Metal”,
  8. “The Trial of the Chicago 7”.
Cel mai bun regizor:
  1. Thomas Vinterberg (“Another Round”),
  2. David Fincher (“Mank”),
  3. Lee Isaac Chung (“Minari”),
  4. Chloé Zhao (“Nomadland”),
  5. Emerald Fennell (“Promising Young Woman”).
Cea mai bună actriță în rol principal:
  1. Viola Davis (“Ma Raineys Black Bottom”),
  2. Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”),
  3. Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”),
  4. Frances McDormand (“Nomadland”),
  5. Carey Mulligan (“Promising Young Woman”).
Cea mai bună actriță în rol principal:
  1. Viola Davis (“Ma Raineys Black Bottom”),
  2. Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”),
  3. Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”),
  4. Frances McDormand (“Nomadland”),
  5. Carey Mulligan (“Promising Young Woman”).
Cel mai bun actor în rol principal:
  1. Riz Ahmed (“Sound of Metal”),
  2. Chadwick Boseman (“Ma Raineys Black Bottom”),
  3. Anthony Hopkins (“The Father”),
  4. Gary Oldman (“Mank”),
  5. Steven Yeun (“Minari”).
Cel mai bun cântec original:
  1. “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”),
  2. “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”),
  3. “Húsavík” (“Eurovision Song Contest”),
  4. “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”),
  5. “Speak Now” (“One Night in Miami”).
Cel mai bun film de animație:
  1. “Onward” (Pixar),
  2. “Over the Moon” (Netflix),
  3. “Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix),
  4. “Soul” (Pixar),
  5. “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/ GKIDS).
Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:
  1. “Emma”,
  2. “Hillbilly Elegy”,
  3. “Ma Raineys Black Bottom”,
  4. “Mank”,
  5. “Pinocchio”.
Cele mai bune efecte vizuale:
  1. “Love and Monsters”,
  2. “The Midnight Sky”,
  3. “Mulan”,
  4. “The One and Only Ivan”,
  5. “Tenet”.
Cea mai bună imagine:
  1. “Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt;
  2. “Mank”, Erik Messerschmidt;
  3. “News of the World”, Dariusz Wolski;
  4. “Nomadland”, Joshua James Richards;
  5. “The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael.
Cel mai bun montaj:
  1. “The Father”, Yorgos Lamprinos;
  2. “Nomadland”, Chloé Zhao;
  3. “Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval;
  4. “Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen;
  5. “The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten.
Cel mai bun design de producție:
  1. “The Father”,
  2. “Ma Raineys Black Bottom”,
  3. “Mank”,
  4. “News of the World”,
  5. “Tenet”.
Cel mai bun mixaj sonor:
  1. “Greyhound” – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders și David Wyman;
  2. “Mank” – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance și Drew Kunin;
  3. “News of the World” – Oliver Traney, Mike Prestwood Smith, William Miller și John Pritchett;
  4. “Soul” – Ren Klyce, Coya Elliott și David Parker;
  5. „Sound of Metal” – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Cuttolenc, Carlos Cortés și Phillip Bladh.
Cel mai bun lungmetraj internațional:
  1. “Another Round” (Danemarca),
  2. “Better Days” (Hong Kong),
  3. “colectiv” (România),
  4. “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia),
  5. “Quo Vadis, Aida?” (Bosnia şi Herţegovina).
Cel mai bun documentar scurtmetraj:
  1. “Colette”,
  2. “A Concerto Is a Conversation”,
  3. “Do Not Split”,
  4. “Hunger Ward”,
  5. “A Love Song for Latasha”.
Cel mai bun documentar:
  1. “colectiv”,
  2. “Crip Camp”,
  3. “The Mole Agent”,
  4. “My Octopus Teacher”,
  5. “Time” .
Cel mai bun actor în rol secundar:
  1. Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”),
  2. Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”),
  3. Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”),
  4. Paul Raci (“Sound of Metal”),
  5. Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”).
Cea mai bună actriță în rol secundar:
  1. Maria Bakalova (”Borat Subsequent Moviefilm”),
  2. Glenn Close (”Hillbilly Elegy”),
  3. Olivia Colman (“The Father”),
  4. Amanda Seyfried (“Mank”),
  5. Youn Yuh-jung (“Minari”).
Cel mai bun scurtmetraj live-action:
  1. “Feeling Through”,
  2. “The Letter Room”,
  3. “The Present”,
  4. “Two Distant Strangers”,
  5. “White Eye”.
Cel mai bun scenariu adaptat:
  1. “Borat Subsequent Moviefilm” – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer;
  2. “The Father” – Christopher Hampton, Florian Zeller;
  3.  “Nomadland” – Chloé Zhao;
  4. “One Night in Miami” – Kemp Powers;
  5. “The White Tiger” – Ramin Bahrani.
Cea mai bună coloană sonoră:
  1. “Da 5 Bloods” – Terence Blanchard,
  2. “Mank” – Trent Reznor și Atticus Ross,
  3. “Minari” – Emile Mosseri,
  4. “News of the World” – James Newton Howard,
  5. “Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross și Jon Batiste.
Cele mai bune costume:
  1. “Emma”,
  2. “Mank”,
  3. “Ma Raineys Black Bottom”,
  4. “Mulan”,
  5. “Pinocchio”.

Citește în continuare „Aplicația EXTASY, deținută de fondatorul festivalurilor UNTOLD și Neversea, Bogdan Buta, a atras investiții de 1 milion de euro”.

Load More Related Articles
Load More By Robert Mutes
Load More In Events

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Check Also

Mădălina Coca, finalistă „Vocea României”, inaugurează propria sală de repetiții și susține cursuri de canto dedicate copiilor

În urmă cu o lună, finalista concursului „Vocea României”, Mădălina Coca, a susținut primu…