Home LifeStyle 12 designeri din zece țări de pe trei continente și-au prezentat creațiile vestimentare la ediția 2024 a Festivalului Internațional de Modă Transilvania Fashion

12 designeri din zece țări de pe trei continente și-au prezentat creațiile vestimentare la ediția 2024 a Festivalului Internațional de Modă Transilvania Fashion

8 min read

112 designeri din zece țări de pe trei continente și-au prezentat creațiile vestimentare la ediția 2024 a Festivalului Internațional de Modă Transilvania Fashion – Powered by Banca Transilvania, care a avut loc la Cluj-Napoca în perioada 6-8 Septembrie. Evenimentul a fost organizat de Asociația Culturală Pro Transilvania împreună cu Asociația Produs de Cluj, în colaborare cu European Fashion Council și FashionTV, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca și al Consiliului Județean Cluj.

Festivalul International DE Moda Transilvania Fashion

Festivalul Internațional Transilvania Fashion (FITF) a transformat Clujul, timp de trei zile, într-o veritabilă capitală est-europeană a modei. Pe catwalk-ul amenajat în decorul superb al esplanadei Centrului de Cultură Urbană din Parcul Central au avut loc, în cele trei zile de festival, nu mai puțin de 48 de prezentări de modă. 

Ediția 2024 a FITF, cu un “line-up” ofertant format din creatori consacrați din țară și din străinătate alături de studenți și tineri absolvenți ai universităților de profil, a oferit numerosului public prezent pe parcursul celor trei zile oportunitatea de a admira un mix unic de tradiție locală și creativitate internațională.

“Festivalul s-a bucurat de un adevărat succes, cu un număr impresionant de 112 designeri, din zece țări de pe trei continente, cu multe prezentări memorabile și cu o participare numeroasă a unui public interesat și avizat. 

Ne-am bucurat de clemența meteo, cu trei seri agreabile, în care Clujul a fost din nou capitala modei românești și a celei internaționale, cu toți creatorii foarte mulțumiți și deciși să revină la edițiile următoare.

Suntem bucuroși să anunțăm că Asociația Culturală Pro Transilvania împreună cu co-organizatoarea festivalului, Asociația Produs de Cluj, ținând cont de numărul foarte mare de designeri de calitate doritori să participe, am decis ca ediția 2025 a Festivalului Internațional Transilvania Fashion să se întindă pe durata a patru zile, de joi până duminică”, a declarat dr. Matei Miko, Președinte și Producător al Festivalului Internațional Transilvania Fashion.

Colecție de excepție Cătălin Botezatu

Festivalul a fost deschis de o impresionantă colecție de costume de zi și de sărbătoare din patrimoniul național românesc – colecția Sebastian Paic-Apan, iar ultima zi a

început cu o prezentare de costume tradiționale specifice ariei etnografice a județului Cluj, ambele momente fiind extrem de apreciate de critici și aplaudate de public.

“În premieră absolută pentru o prezentare de modă, pe podiumul Transilvania Fashion modelele au defilat purtând creații vestimentare cu vârste venerabile, toate fiind mai mult decât centenare. Reacțiile la momentul dedicat costumului popular românesc de sărbătoare din colecția Paic-Apan au fost cea mai elocventă dovadă a faptului că atât publicul cât, și specialiștii în tendințele modei au apreciat valoarea, nu doar cea de patrimoniu, dar și potențialul pe care aceste ținute îl oferă creatorilor de modă contemporani. La fel a fost și a parada portului popular din zonele etnofolclorice ale județului Cluj, ale cărui „modele” au fost soliști de muzică populară care au defilat cu ținutele cu care se prezintă la fiecare apariție pe scena diferitelor evenimente folclorice. Cele două momente au fost asigurate de Asociația Produs de Cluj, coorganizator al FITF, cu sprijinul Consiliului Județean Cluj”, a declarat Ramona Moldovan, directorul Asociației Produs de Cluj.

La finalul celei de-a doua seri a festivalului, care a fost deschisă de o colecție de excepție semnată de Cătălin Botezatu și s-a încheiat cu o prezentare marca Romanița Iovan, a avut loc Gala Laureaților, moment de premiere a celor care, prin viziunea, creativitatea sau activitatea lor, au adus o contribuție esențială la dezvoltarea fenomenului și a industriei de Fashion:

  • TROFEUL MODA CUM LAUDE: Romanița Iovan
  • SPIRITUS MENTOR: Prof. Univ. Dr. Elena Basso-Stănescu 
  • BRAND AMBASSADOR EFC: Lector Univ. Dr. Anca Zaharia 
  • BRAND AMBASSADOR FITF: Raluca Soare, Carmichael Byfield 
  • DIPLOMĂ DE ONOARE: Inga Brăgaru, Tudor Halațiu , Paul Palm, Monica Gruber 

De asemenea, patru dintre tinerii designeri de perspectivă, care s-au remarcat la FITF 2024, au primit o DIPLOMĂ DE MERIT: Raul Matiș, Mihnea Covaci, Alexandra Constantinescu, Răzvan Ionuț.

La ediția din acest an, organizatorii au reluat tradiția recunoașterii contribuției modelelor la succesul evenimentului prin acordarea trofeului “TRANSILVANIA FASHION FESTIVAL TOP MODEL”:

  • TOP MODEL WINNER 2024: Alina Frandeș
  • TOP MODEL FIRST RUNNER UP: Cazan Alexia 
  • TOP MODEL SECOND RUNNER UP: Cristiana Turcu

 

Citește în continuare și: Tendinte: Ce se va purta toamna aceasta



Load More Related Articles
Load More By Echipa FPM
Load More In LifeStyle

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Check Also

De ce sunt atât de dezamăgitoare relațiile moderne?

În practica mea privată întâlnesc tot mai mulți clienți nemulțumiți de relațiile lor. Se p…